Sample Aptitude Questions of Zensar

  1. The average score of a cricketer for 13 matches is 42 runs. If his average score for the first 5 matches is 54, then what was his average score (in runs) for last 8 matches?
    1. 37
    2. 39
    3. 34.5
    4. 33.5
    5. 37.5
    Answer: Option C.
    Total Score = Average * Number of matches
    Total score of 13 matches = 13 × 42 = 546
    Total score of first 5 matches = 5 × 54 = 270
    Therefore, total score of last 8 matches = 546 – 270 = 276
    Average = 276/8 = 34.5
    Hence the answer is option C
  2. Simple interest on a sum of money for 4 years at 7 p.c.p.a is Rs. 3584/-. What would be the compound interest (compounded annually) on the same amount of money for 2 years at 4p.c.p.a?
    1. Rs. 1,162.32
    2. Rs. 1,098.72
    3. Rs. 992.38
    4. Rs. 1,231.76
    5. Rs. 1,044.48
    Answer: Option E.
    Let P be the sum
    Therefore,
    3584 = (P * 7 * 4) / 100 => P = 12800/-
    CI = 12800(1 + (4/100))2 - 12800
    => 13844.48 - 12800 = 1044.48/-
    Hence the answer is option E
  1. 6*136/8+132 / 628/16-26.25=?
    1. 15
    2. 24
    3. 18
    4. 12
    5. 28
    Answer: Option C.
    6*136/8+132 / 628/16-26.25
    ⇒ 234/13=18 Hence the answer is option C.
  2. (1331)1/3/ 275 *52 = ?
    1. 2
    2. 4
    3. 1
    4. 2.5
    5. 3
    Answer: Option C.
    ? = (1331)1/3/275 *(5)2
    = (113)1/3 / 11*25 *(25)
    =1 Hence the answer is option C.
  3. (43)2 + 841 = (?)2 + 1465
    1. 41
    2. 35
    3. 38
    4. 33
    5. 30
    Answer: Option B.
    Using BODMAS
    (?)2 = (43)2 + 841 – 1465
    = 1849 + 841 – 1465 = 1225
    Therefore, ? = √1225 = 35
    Hence the answer is option B
  4. (216)4 ÷ (36)4 × (6)5 = (6)?
    1. 13
    2. 11
    3. 7
    4. 9
    5. 10
    Answer: Option D.
    (6)? = (216)4 ÷ (36)4 × (6)5 =
    2164/364 * 65 =
    612 / 68 * 65=
    69 Therefore, ? = 9
  5. (1097.63 + 2197.36 - 2607.24) ÷ 3.5 = ?
    1. 211.5
    2. 196.5
    3. 209.5
    4. 192.5
    5. 189.5
    Answer: Option B.
    ? = (1097.63 + 2197.36 - 2607.24) ÷ 3.5 = 687.75 ÷ 3.5
    = 196.5
    Hence answer is option B
  6. A certain number of capsules were purchased for Rs. 216/-. 15 more capsules could have been purchased in the same amount if each capsule was cheaper by Rs. 10/-. What was the number of capsules purchased?
    1. 6
    2. 14
    3. 8
    4. 12
    5. 9
    Answer: Option D
    Let x be the cost of each capsule and y be the no of capsules
    Therefore, x = 216/y and x - 10 = 216/(y+15)
    Putting the value of x from eq. 1 into eq. 2, we get
    216/y - 216/(y+15) = 10
    y2 +15y - 324 = 0
    Solving for y, we get y = 12
    Hence answer is option D.
  7. What will come in place of question mark (?)in the given question?
    4 6 34 ? 504 1234
    1. 194
    2. 160
    3. 186
    4. 156
    5. 172
    Answer: Option B
    Here the difference between each term is in the form of 13+1, 33+1, 53+1, 73+1 and so on
    4 6 34 160 504 1234
    +2 +28 +126 +344 +730
    13 + 1 33 + 1 53 + 1 73 + 1 93 + 1
    So ? = 160
    Hence answer is option B
  8. A and B are two numbers. 6 times square of B is 540 more than the square of A. if the respective ratio between A and B is 3:2. What is the value of B?
    1. 10
    2. 12
    3. 16
    4. 8
    5. 14
    Answer: Option B.
    We are given that
    6B2 = A2 + 540 and A : B = 3 : 2
    Put the value of A from 2nd equation into the first equation, we get
    6B2 = (1.5B)2 + 540
    → (6 – 2.25)B2 = 540 → 3.75B2 = 540 → B2 = 144 → B = 12
    Hence answer is option B.

Complete Campus Placement Training Course
Video LecturesOnline TestsE-Books & Assignments